Sari la conținut

de la ce varsta pot sta copiii in fata la...

de la ce varsta pot sta copiii in fata la mașină?

Răspunsuri


Draga mea am cautat si am gasit urmatoarele ; (1) Copiii cu varsta sub 12 ani sau cu inaltimea sub 150 cm trebuie sa poarte centuri de siguranta adaptate greutatii si dimensiunilor lor, iar cei cu varsta sub 3 ani se transporta numai in dispozitive de retinere omologate.
(2) Conducatorilor de autovehicule le este interzis sa transporte copii cu varsta de pana la 12 ani pe scaunul din fata, chiar daca sunt tinuti in brate de persoane majore, in timpul deplasarii pe drumurile publice
BUNA SEARA. Din cate stiu pana la varsta de 12 anui copiii nu pot sta in fata nici daca sunt tinuti de adulti.( persoane majore}. abia dupa implinirea varstei de 12 ani , sau atunci cand au ajuns la inaltimea de 150 cm , acestia pot fi transportati pe scaunul din fata al autoturismului.
SEARA PLACUTA!!!!
Regulament din 04/10/2006 de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice. Ultima actualizare a facut-o H.G. nr. 56/2007 publicata în MOF nr. 64 din 26/01/2007.

Art. 97. – (1) Copiii cu varsta sub 12 ani sau cu inaltimea sub 150 cm trebuie sa poarte centuri de siguranta adaptate greutatii si dimensiunilor lor, iar cei cu varsta sub 3 ani se transporta numai in dispozitive de retinere omologate.
(2) Conducatorilor de autovehicule le este interzis sa transporte copii cu varsta de pana la 12 ani pe scaunul din fata, chiar daca sunt tinuti in brate de persoane majore, in timpul deplasarii pe drumurile publice.Sper ca este de folos tuturor!
Nu lasati copii pana in 12 ani pe scaunul din fata, chiar daca poarta centura.
2. Copii pana in 3 ani au nevoie de portbebe omologat. Cei mai mari scaun auto/ fotoliu auto sau inaltator dupa caz.
3. Conform legii, daca ai cel putin 12 ani, poti merge si in scaunul masinii chiar langa soferul parinte, obligatoriu cu centura “pusa”. Eu prefer sa-l las in spate.La momentul aparitiei legii denumita “Noul cod rutier” adica O.U.G. 195 in anul 2002 nu erau penalizati parintii in cazul in care nu asigurau copiilor lor scaunele auto / fotolii auto pentru cei de varsta cuprinsa intre o si 12 ani. Numai ca in 2007, legiuitorul emite O.U.G. 69/2007 care spune la
am un baietel de 8 ani dar am inaltator poate merge in fata

Am o fetita de 6 ani si as vrea casa plec cu ea si sotu cu microbuzu nostru oare am voie cu înălțător casa o port
Am un copil de 12 ani pot sal las lângă șofer ??
Trimite răspunsul la întrebare
Sunt tătic necenzurat
Abonează-te la newsletter

adevarul.ro
..

Înscrie-te în comunitatea mămicilor generoase!


adevarul.ro